Porady

Dlaczego pracodawcom w Radomiu trudno znaleźć pracowników?

Pracodawcy w Radomiu szukają pracowników, oferując im coraz wyższe wynagrodzenie i zachęcając dodatkowymi korzyściami z pracy. To wyraz ogólnych tendencji w Polsce w 2018 roku, ale też skutek położenia Radomia w województwie mazowieckim.

Wpływ sytuacji na krajowym rynku pracy na rynek pracy w Radomiu

Na rynek pracy w Radomiu oddziałują tendencje zauważalne w całym kraju od końca 2017 roku. Spadek bezrobocia i coraz mniejsza liczba wykwalifikowanych pracowników sprawiają, że pracodawcom coraz trudniej znaleźć kompetentnych i wykształconych specjalistów i rzemieślników. Zjawisko to określa się jako „rynek pracownika”.

Wskutek zmian pojawiła się tendencja do podnoszenia wynagrodzeń i zachęcania kandydatów do pracy korzyściami pozapłacowymi. Wystarczy wyszukać w Internecie frazę „praca Radom”, by przekonać się, że pracodawcom zależy na uzyskaniu jak największego zainteresowania. Dotyczy to ofert pracy w różnych branżach i na różnych szczeblach.

Przedsiębiorcy skarżą się na brak pracowników fizycznych i do prac niewymagających kwalifikacji ani doświadczenia. Wielu z nich poszukuje pracowników za wschodnią granicą Polski, jednak także to źródło powoli się wyczerpuje w obliczu niskich zarobków za ciężką pracę.

Położenie geograficzne a deficyt kandydatów do pracy w Radomiu

Przyczyną małej liczby wykwalifikowanych kandydatów do pracy w Radomiu jest też jego położenie. Bliskość Warszawy sprawia, że wielu specjalistów w swoich dziedzinach wyjeżdża do pracy właśnie do stolicy. Wynika to z tego, że w Warszawie na podobnych stanowiskach można zarobić o wiele więcej niż w Radomiu. Większe są tam też możliwości rozwoju.

Warszawa zawyża statystyki województwa mazowieckiego, ale poza stolicą rynek pracy nie wygląda tak dobrze. Stopa bezrobocia w województwie w kwietniu 2018 roku wynosiła 5,4 procent i można było zaobserwować tendencję spadkową, w Warszawie stopa bezrobocia w tym samym czasie wynosiła zaledwie 1,9 procent.

W porównaniu z Radomiem atrakcyjne warunki płacowe oferują też inne miejscowości leżące w sąsiedztwie, gdzie średnia pensja jest porównywalna, a nawet wyższa według statystyk. Sprawia to, że przedsiębiorcy w Radomiu odczuwają niedobór kandydatów do pracy na proponowane stanowiska. Problem ten dotyczy zarówno pracy dla osób o wysokich, jak i o niskich kwalifikacjach.