Dom

Mały balkon – jak go urządzić, aby był przytulny i funkcjonalny?

Balkon to idealne miejsce, w którym można odpocząć i zrelaksować się w cieplejsze dni, warto zatem zastanowić się nad jego aranżacją, aby był, przede wszystkim, wygodny i funkcjonalny. Na niewielkich przestrzeniach balkonowych sprawdzą się rozkładane meble, półki montowane do ściany, wiszące donice czy markizy na kształt rolet okiennych.

 

Meble na balkon

 

Nawet na niewielkich balkonach można stworzyć przytulną przestrzeń, w której będzie można swobodnie zrelaksować się i odpocząć. Wybierając meble na balkon, warto zastanowić się nad kompletem lekkich, ażurowych składanych mebli. Na niewielkiej przestrzeni doskonale sprawdzi się stolik montowany do balustrady, rozkładane krzesła bądź fotel bujany mocowany do sufitu.

 

Mały balkon stanie się bardziej przytulny, gdy podłogę pokryje się płytkami imitującymi naturalne drewno, miękkim dywanem bądź sztuczną trawą. Więcej inspiracji dotyczących aranżacji balkonów i wnętrz mieszkań można znaleźć na stronie internetowej: https://czasnawnetrze.pl.

Funkcjonalne rozwiązania na mały balkon

 

Balkon w bloku pełni nie tylko funkcję rekreacyjną, ale również użyteczną. To idealne miejsce, aby wysuszyć pranie, zwłaszcza w wietrzną lub słoneczną pogodę. Na małym balkonie rewelacyjnie sprawdzą się małe, składane suszarki, które w razie potrzeby można złożyć i przechowywać, np. w szafie. Na rynku dostępne są także wygodne modele montowane do barierki, ściany lub sufitu, które są również bardzo funkcjonalne, gdy przestrzeń balkonu nie jest zbyt duża.

 

Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń balkonu, nie zagracając jej, na ścianach można zamontować wiszące półki bądź szafki. Świetnie sprawdzą się do przechowywania różnych akcesoriów i bibelotów, a jednocześnie mogą pełnić funkcję dekoracyjną, gdy postawi się na nich, np.: świeże zioła w kolorowych doniczkach, romantyczne lampiony czy świece dekoracyjne.

 

Na mocno nasłonecznionych balkonach warto pomyśleć o markizie lub parasolu, który ochroni przed ostrym słońcem. Idealnym rozwiązaniem na mały balkon, które nie zabierze cennej przestrzeni, jest parasol montowany w ścianie bądź elegancka markiza składana na kształt klasyczne okiennej rolety.

 

Dodatki i dekoracje na mały balkon

 

Kwiaty to nieodłączny element każdego balkonu, który dodaje przytulności i pozwala stworzyć własny klimatyczny mini ogródek w bloku. Na przestrzeni, gdzie liczy się każdy centymetr, masywne donice podłogowe lepiej zamienić na lekkie, wiszące doniczki bądź montowane na barierkach, w których można posadzić ulubione rośliny. Prawdziwie sielską aranżację na balkonie stworzą niezapominajki, pelargonie i margaretki. Wyjątkowy klimat uzyska się również, sadząc w kolorowych donicach różne odmiany mięty, lawendę czy aromatyczny koperek.

 

Wyjątkowy nastrój na balkonie w godzinach wieczornych stworzy odpowiednie oświetlenie. Na małym balkonie rewelacyjnie sprawdzi się delikatne światło modnych cotton balls, niedbale rozrzuconych na stoliku i oparciach krzeseł. Na zewnątrz nie może również zabraknąć klimatycznych lampionów oraz zapachowych świec.