Porady

Najlepsze galerie sztuki w Warszawie

Mężczyzna ogląda wystawę w galerii sztukii

Warszawa to jedno z najlepszych miast do galeryjnych wycieczek. Oprócz dużych galerii zlokalizowanych w muzeach jest również wiele miejsc, w których można obcować ze sztuką w kameralnej atmosferze.

Kulturalna rozrywka w stolicy

Poszukując ciekawych form spędzania wolnego czasu, warto postawić na imprezy kulturalne. Warszawa oferuje mnóstwo wernisaży i eventów związanych ze sztuką, zarówno nowoczesną, jak i klasyczną. Można wybrać się do Łazienek Królewskich, by obcować z antycznymi rzeźbami i klasycystycznymi budowlami, zwiedzić Galerię „Opera” będącą fuzją działań Opery Narodowej i Akademii Sztuk Pięknych czy udać się do najstarszych salonów wystawowych w Polsce, czyli do warszawskiej Zachęty.

Galerie w Łazienkach Królewskich

Królewska Galeria Rzeźby w Starej Oranżerii to miejsce, w którym można podziwiać reprodukcje największych antycznych dzieł. Wstęp jest bezpłatny, a obok Oranżerii jest jedyna w swoim rodzaju Galeria Rzeźby na powietrzu, w której znajdują się m. in. popiersia rzymskich cesarzy. W każdy czwartek wstęp do łazienkowskich budynków jest bezpłatny.

Po owocnych wycieczkach zakończonych poszerzeniem wiedzy o sztuce najlepiej wybrać się na relaksujący spacer po Łazienkach. Ogrody prezentują się wspaniale o każdej porze roku, warto też obejrzeć piękne budowle, takie jak Biały domek, pałac na Wyspie czy Amfiteatr.

Galeria Sztuki Narodowej, Emilia i Spectra Art Space

Spectra Art. Space to miejsce, w którym można zobaczyć obrazy artystów polskich z drugiej połowy XX wieku oraz rzeźby sławnych na całym świecie artystów, m. in. Magdaleny Abakanowicz czy Igora Mitoraja. Emilia – Muzeum Sztuki Nowoczesnej zgromadziło prace tworzone w duchu nowoczesnych kierunków w sztuce XX wieku. Wstęp do obu galerii jest bezpłatny.

Galeria Sztuki Narodowej – Zachęta to miejsce kultowe, które jest punktem obowiązkowym w czasie kulturalnego spaceru po stolicy. Oprócz możliwości obejrzenia znakomitych zbiorów dzieł tworzonych w duchu rozmaitych kierunków w sztuce, można także wziąć udział w odbywających się tu odczytach naukowych, promocjach książek, spotkaniach z artystami, pokazach filmów oraz koncertach. W każdy czwartek do Zachęty można wejść za darmo.

Osoby, które wolą bardziej kameralną atmosferę na przyswajanie sztuki mogą wybrać się do mniejszych warszawskich galerii:

  • Galeria Brama, Rynek Nowego Miasta 21/23,
  • Galeria Foksal, ul. Foksal 1/4,
  • Galeria Grafiki i Plakatu, ul. Hoża 40,
  • Green Gallery, ul. Koło 1/4,
  • Galeria Luksfera, ul. Ząbkowska 27/31,
  • Mała Galeria ZPAF-CSW, Plac Zamkowy 8,
  • Galeria Nizio, ul. Inżynierska 3.