Bez kategorii

Outsourcing płac i kadr – jakie ma wady i zalety?

Dzięki outsourcingowi płac i kadr przedsiębiorstwo może uzyskać znaczną przewagę nad konkurencją i zapewnić sobie spore zyski.

 

Zarządzanie pracownikami to wachlarz wielu usług jednocześnie. Najważniejszymi są: prowadzenie procesów rekrutacyjnych, zarządzanie wewnętrzne podległymi pracownikami i umiejętne kierowanie zespołem, aby był on cały czas skuteczny i gotowy do podejmowania kolejnych wyzwań. To również prowadzenie procesów rekrutacyjnych i dokumentacji kadrowej. Powierzając te działania firmie zewnętrznej, przedsiębiorca może wiele zyskać.

 

Zalety outsourcingu płac i kadr

Od umiejętnego kierowania pracownikami zależy to, czy firma osiągnie sukces, dlatego usprawnienie w tym zakresie warto powierzyć zewnętrznej firmie, agencji, które ma odpowiednich specjalistów i będzie w stanie zoptymalizować zatrudnianie kadr. Takich podmiotów na polskim rynku działa wiele, m.in. Contract Administration. Skorzystanie z usług firm outsourcingowych w dziedzinie kadr i płac jest źródłem wielu korzyści dla przedsiębiorcy. Oto niektóre z nich:

  • finanse – outsourcing kadrowy to redukcja kosztów operacyjnych,
  • mniejsza odpowiedzialność – jeśli przedsiębiorca powierzy wszystkie czynności z zakresu obsługiwania kadr firmie zewnętrznej, to ona odpowiada za poprawność wszelkiej dokumentacji oraz kontakt z urzędami państwowymi i pracownikami,
  • wsparcie – w przypadku outsourcingu płac przez cały okres współpracy specjaliści są gotowi na kontakt i służą swoją wiedzą z zakresu prawa pracy,
  • bezpieczeństwo powierzonych danych – firmy zajmujące się outsourcingiem posiadają narzędzia, które skutecznie chronią dane osobowe i informacje o wysokości zarobków kadry menadżerskiej i pracowników,
  • kompleksowa obsługa – doradzanie w sferze human capital ma na celu zwiększenie efektywności pracowników; w przypadku nawiązania współpracy z firmą outsourcingową przedsiębiorca ma nie tylko wsparcie w czynnościach rachunkowych, operacyjnych, ale również i w zarządzaniu kadrami.

 

Jakie wady ma outsourcing płac i kadr?

Jedyną wadą takiego rozwiązania jest przekazanie pewnych kompetencji osobom z zewnątrz. Z tego powodu kadra zarządzająca nie zawsze ma szybki dostęp do informacji o swoich pracownikach i do dokumentów na ich temat. Czasami firmy korzystające z outsourcingu zwracają również uwagę na trudności w szybkiej komunikacji z przedstawicielem firmy zewnętrznej. Jednak te problemy zazwyczaj są szybko rozwiązywane.