Technologia

Wózki widłowe spalinowe – dlaczego nie można ich używać w pomieszczeniach zamkniętych?

Wózki widłowe z napędem spalinowym do niedawna były jednym z najpopularniejszych sprzętów do składowania, transportowania i wyładowywania towarów. Obecnie wypierane są przez innowacyjne wózki elektryczne, które nie emitują szkodliwych spalin, a do tego generują niski poziom hałasu. Wbrew pozorom wózki spalinowe również można wykorzystywać w przestrzeniach zamkniętych. Jednakże wówczas należy spełnić kilka warunków.

Biorąc pod uwagę typ zastosowanego napędu, można wyróżnić: wózki spalinowe, elektryczne i gazowe. Wszystkie te sprzęty służą do transportowania, załadowywania i wyładowywania towarów.

 

Wózki spalinowe – charakterystyka

Wózki widłowe spalinowe są sprzętem, służącym do transportowania towarów o dużej masie na stosunkowo bliskie odległości. Często mówi się o nich, że emitują szkodliwe spaliny, a do tego generują wysoki stopień hałasu. Mitem jest natomiast to, że nie można ich wykorzystywać w zamkniętych pomieszczeniach, bowiem wystarczy zamontować specjalny filtr, który ograniczy emisję spalin. Podobnie jak i inne typy widlaków, także i wózki spalinowe występują w różnych wariantach, które różnią się od siebie przede wszystkim maksymalną wysokością podnoszenia i maksymalną siłą nośności. Dostępne są widlaki spalinowe o udźwigu od 2000 do 8000 kg i o podnoszeniu mieszczącym się w przedziale od 7180 do 8670 mm.

 

Wózki spalinowe – wady i zalety

Wózki spalinowe charakteryzują się wysoką dyspozycyjnością, długim okresem eksploatacji, a przy tym stosunkowo niskich kosztach eksploatacji. Dzięki precyzji jazdy i podnoszenia praca z nimi jest bardzo łatwa i nie wymaga angażowania operatora z wieloletnim doświadczeniem. Wśród zalet wózków widłowych z napędem spalinowym można wymienić także bezpieczne przewożenie ładunków (nawet przy bardzo dużych obciążeniach), a także szybki i efektywny transport towarów (widlaki mogą poruszać się nawet z prędkością 21 km/h). Warto również wspomnieć o tym, że najnowsze wózki spalinowe emitują szkodliwy dwutlenek węgla w bardzo ograniczonym stopniu, dzięki czemu są one bezpieczne dla zdrowia pracowników.

 

Zobacz również: zastosowanie wózków widłowych