Bez kategorii

Jakie benefity cenią pracownicy?

Od pewnego czasu popularnym jest stwierdzenie, że w Polsce dominuje rynek pracownika, nie pracodawcy. Niewątpliwie prawdziwość tego twierdzenia zależy w dużej mierze od branży oraz tego, czy mowa o dużym mieście, czy małej miejscowości. Jednakże – to nie ulega wątpliwości – konkurencja zdarza się na polskim rynku pracy nie tylko między pracownikami, ale również między pracodawcami. Co jest szczególnie ważne z punktu widzenia pracownika?

W czym konkurują między sobą pracodawcy?

Coraz częściej poszukując zatrudnienia pracownicy biorą pod uwagę nie tylko rodzaj umowy i wynagrodzenie na danym stanowisku, ale również tzw. benefity pozapłacowe, jakie potencjalny pracodawca ma do zaoferowania. Firmy – tak polskie, jak i zagraniczne, prześcigają się w proponowanych świadczeniach pozapłacowych, co wpływa na opinię o danym pracodawcy na rynku pracy. Jeszcze kilkanaście lat temu prywatna opieka medyczna, dodatkowy pakiet ubezpieczeń pracowniczych, bony i karty podarunkowe czy programy sportowe były luksusem oferowanym przez nieliczne firmy, głównie zagraniczne. Obecnie, w czasach, kiedy sektor usług, szczególnie w większych miastach, znacząco się rozrasta dodatkowe benefity stały się niejako standardem, świadczącym o warunkach w jakich pracuje się w danej firmie i szacunku pracodawcy do pracownika. Jakie benefity cenią sobie pracownicy?

Rodzaje benefitów pozapłacowych

Oferta świadczeń dodatkowych, jakie proponują pracodawcy jest imponująca, jeśli porównamy ją z realiami, jakie panowały na polskim rynku jeszcze kilkanaście lat temu. Wiele z tych benefitów jest w całości finansowana przez pracodawców (pracownik ponosi wówczas jedynie koszty podatku od dodatkowego dochodu, najczęściej w wysokości kilku do kilkunastu złotych). Przyjrzyjmy się rodzajom benefitów, które są szczególnie cenione przez pracowników.

Większość firm obecnych na polskim rynku w sektorze usług (szczególnie mowa tu o tzw. centrach usług dla biznesu) ma w swojej ofercie następujące benefity:  

  • Prywatna opieka medyczna – jeden z ważniejszych benefitów, zwłaszcza, że dostępne pakiety obejmują nie tylko pracownika, ale także jego najbliższą rodzinę. W przypadku młodych pracowników, mających dzieci jakość i dostępność usług medycznych są szczególnie istotne
  • Ubezpieczenie pracownicze – mowa tutaj o ubezpieczeniu na życie oraz o rozszerzonych pakietach, oferujących świadczenia na wypadek pobytu w szpitalu czy urodzenia dziecka.  
  • Szkolenia, kursy językowe, dofinansowanie do edukacji – oferując swoim pracownikom możliwość dokształcenia, pracodawca inwestuje przede wszystkim w siebie, dbając o zawodowy rozwój, samorealizację i zadowolenie swoich pracowników. Jednocześnie ma niepowtarzalną szansę samemu zatroszczyć się o wykształcenie własnego doświadczonego specjalisty w danej dziedzinie
  • Karty sportowe – coraz bardziej zachęcający rodzaj świadczenia, skierowany szczególnie do pracowników, którzy większość czasu spędzają siedząc w biurze przy komputerze. Karty sportowe takie jak MultiSport czy OK System umożliwiają korzystanie z wielu obiektów różnego rodzaju (baseny, siłownie, kluby fitness, ścianki wspinaczkowe czy lodowiska) na terenie całej Polski
  • Tzw. programy multikafeteryjne – czyli platformy przyznające pracownikowi punkty (częstym kryterium stosowanym wśród pracodawców jest dochód w przeliczeniu na jedną osobę w gospodarstwie domowym pracownika). Uzbierane punkty pracownik może wymienić na bony i kupony, bilety do kina, karty podarunkowe, dofinansowanie do wakacji

Co jest szczególnie ważne dla pracownika?

Zdarza się, że pracodawcy mają inne bądź niestandardowe benefity przewidziane dla swoich pracowników, np. programy emerytalne, dofinansowania do posiłków w pracowniczej stołówce, wspólnie organizowane wyjścia dla pracowników na paintball, gokarty czy kolację. Odpowiedź na pytanie, które benefity są najbardziej cenione przez pracowników na pewno nie jest łatwa, zależy od grupy docelowej pracowników i jest mocno indywidualna. Inne benefity cenią osoby wykonujące głównie pracę siedzącą – tu na pewno istotne będą takie świadczenia jak karty sportowe czy dofinansowanie do wyjazdów urlopowych, natomiast inne docenią młode pary, planujące dzieci – tu decydująca rolę odegra ubezpieczenie czy pakiet opieki medycznej.  

Sprawa jest jednak prosta – im więcej dany pracodawca ma benefitów w swojej ofercie – tym lepiej dla pracowników i w konsekwencji – tym lepszą opinią cieszy się on na rynku.