Styl życia

Kwiaty domowe – o ozdobnych liściach, kwitnące, paprocie i inne. Jak uprawiać?

Kwiaty domowe stanowią ozdobę każdego pomieszczenia, a ponadto nawilżają i oczyszczają powietrze. Popularnymi roślinami doniczkowymi są kwiaty o ozdobnych liściach, które należy zraszać miękką wodą. W uprawie tego rodzaju roślin, podobnie jak w przypadku paproci wskazane jest unikanie bezpośredniego nasłonecznienia powodującego poparzenia liści.

 

W warunkach domowych można uprawiać wiele gatunków roślin, nawet te najbardziej egzotyczne. Przed podjęciem decyzji o zakupie określonego kwiatu domowego należy zdobyć informacje o wymaganiach, pielęgnacji i uprawie konkretnej rośliny. Do podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych należą: podlewanie i nawożenie, jednak każdy rodzaj i gatunek rośliny ma inne potrzeby

 

Kwiaty domowe – ogólne zasady pielęgnacji

Kwiaty domowe wykazują wysokie walory dekoracyjne, a dodatkowo działają uspokajająco, produkują tlen oraz przyczyniają się do oczyszczania i nawilżania powietrza w domu. Przy zakupie rośliny doniczkowej nie należy kierować się wyłącznie względami estetycznymi. Każdy gatunek rośliny jest inny, a tym samym wykazuje różne potrzeby i wymagania. Z tego powodu trudno jest sformułować ogólne zasady pielęgnacji kwiatów domowych, można jednak wyróżnić kilka podstawowych reguł i zabiegów pielęgnacyjnych. Rośliny powinno się sadzić w odpowiednio dobranej mieszance gleby, np. przeznaczonej do paproci, storczyków, pelargonii. Każdy kwiat domowy powinien mieć zapewniony dobry drenaż zapobiegający gniciu rośliny, dlatego w uprawie roślin domowych zaleca się stosować doniczki z otworami w dnie. Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym dotyczącym każdego kwiatu domowego jest podlewanie. Rośliny doniczkowe różnią się pod tym względem – jedne wymagają częstego i intensywnego podlewania, inne wystarczy podlewać raz w tygodniu, a nawet rzadziej. Wiele kwiatów doniczkowych wymaga nawożenia za pomocą dobranych i zindywidualizowanych nawozów. Rośliny domowe zaleca się przesadzać co 2-4 lata w zależności od wieku i gatunku.

 

Kwiaty domowe o ozdobnych liściach – uprawa

Kwiaty domowe o ozdobnych liściach zwykle nie lubią bezpośredniego nasłonecznienia, które może skutkować poparzeniem rośliny. W uprawie tego rodzaju kwiatów domowych należy kierować się zasadą – im ciemniejsze liście, tym ich stanowisko uprawy powinno znajdować się dalej od światła. Rośliny o ozdobnych liściach dobrze rosną przy wysokiej wilgotności powietrza, którą zapewnia się przez spryskiwanie liści miękką wodą. Innym rozwiązaniem jest ustawienie doniczki na podstawce z wodą.

 

Paprocie – uprawa

Paprocie występują w wielu gatunkach, które z powodzeniem można uprawiać w warunkach domowych. Te kwiaty doniczkowe posiadają drobne liście, przez które wyparowują dużo wody. Z tego powodu ich podłoże powinno być lekko wilgotne, jednak nie mokre. Paprocie wskazane jest podlewać regularnie i w umiarkowanych ilościach tak, aby nie dopuścić do przesuszenia kwiatu. Tego rodzaju rośliny lubią wysoką wilgotność powietrza, dlatego liście warto zraszać miękką wodą. Paprocie powinny rosnąć na lekko zacienionych stanowiskach, zaleca się je uprawiać na północnym oknie. Nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z promieniami słonecznymi, gdyż prowadzi do to poparzenia dekoracyjnych liści. Paprocie preferują temperaturę pokojową, źle znoszą przeciągi i miejsca przy źródle ciepła.

 

Kwiaty domowe kwitnące – uprawa

Kwiaty domowe kwitnące są wyjątkową dekoracją każdego pomieszczenia. Nie należy ustawiać ich w miejscach bezpośrednio nasłonecznionych. Większość z roślin kwitnących preferuje stanowiska chłodne, a jednocześnie chronione przed przeciągami. Tego rodzaju kwiaty domowe wymagają regularnego podlewania i nawożenia za pomocą specjalnych nawozów przeznaczonych do roślin kwitnących. Przesuszenie podłoża skutkuje zrzucaniem kwiatów.

 

Storczyki – uprawa

Storczyki do tropikalne kwiaty domowe, które wymagają regularnego nawożenia raz na dwa tygodnie. Rośliny te podlewa się w momencie, gdy ich podłoże przeschnie. Woda do podlewania storczyków powinna być miękka o temperaturze pokojowej i pozbawiona wapnia. Te kwiaty domowe preferują wysoką wilgotność powietrza i dobrze oświetlone pomieszczenia. Wiele gatunków storczyków wymaga okresów spoczynku. W tym czasie roślinę odstawia się w chłodniejsze miejsce i podlewa w niewielkich ilościach, niekiedy wcale.