Bez kategorii

Remont mieszkania – ile kosztuje?

Remont mieszkania prędzej czy później dopadnie każdego właściciela nieruchomości. Niezależnie od tego, czy zajdzie potrzeba mniejszego lub większego remontu, za każdym razem pochłonie on mniejsze bądź większe środki finansowe. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego warto zaangażować się samemu w remont mieszkania i ile tak naprawdę kosztuje jego przeprowadzenie.

Remont mieszkania to proces, który może w każdym przypadku zostać inaczej wykonany. W zależności od tego, czy realizujesz drobne prace remontowe w kilku pokojach, czy podchodzisz do generalnego remontu mieszkania, musisz inaczej ukształtować swój budżet. A ten w obu wymienionych przypadkach będzie się diametralnie różnił.

Remont mieszkania – o co w tym chodzi?

Zastanawiasz się, ile będzie kosztować remont mieszkania? Na początek musisz ustalić, co zamierzasz wyremontować. Zazwyczaj najdroższy jest remont kuchni lub łazienki, gdzie trzeba wymienić stosunkowo kosztowną armaturę, wszelkie urządzenia sanitarne, a nierzadko zatrudnić hydraulików, murarzy, tynkarzy, a także innych specjalistów, bez których doświadczenia i umiejętności nie ma sensu zaczynać remontu.

 

W takiej sytuacji remont mieszkania to w najlepszym wypadku kilkanaście tysięcy złotych, jednak o wiele bardziej realną kwotą pozostaje kilkadziesiąt tysięcy – dokładniejsza stawka jest w tym przypadku uzależniona od metrażu remontowanego mieszkania, a także elementów wyposażenia oraz stawek specjalistów.

Koszt remontu łazienki i kuchni

Zazwyczaj łazienki w blokach mieszkalnych nie są duże, co może być sporym atutem w przypadku chęci optymalizacji kosztów związanych z remontem całego mieszkania. To właśnie od łazienki zaczyna się większość remontów. Bardzo często stanowi ona bazę dla dalszych prac remontowych, ponieważ zapewnia niezbędny węzeł sanitarny.

 

W łazience najczęściej konieczne jest przeprowadzenie gruntownych prac remontowych – zrobienie nowej wylewki, wymiana hydrauliki, elektryki, a także wymiana tynków na ścianach czy hydroizolacji, a następnie położenie płytek. Potem trzeba pomalować sufit i zamontować wszystkie urządzenia sanitarne, które powinny znaleźć się w łazience. W przypadku małego pomieszczenia to koszt rzędu 10–15 tysięcy złotych. W przypadku łazienek o powierzchni powyżej 10 metrów kwadratowych inwestor jest zmuszony przeznaczyć minimum 20 tysięcy.

 

Koszt remontu niewielkiej kuchni – o wymiarach do 10 metrów kwadratowych, to ok. 25 tysięcy złotych. W tej cenie znajdzie się m.in. kompletne przebudowanie i wyposażenie pomieszczenia, wraz z elementami dekoracyjnymi czy roletami.

Ponadto wyremontowanie salonu o powierzchni 15 metrów kwadratowych to bardzo często koszt od 15 do 25 tysięcy złotych i mowa tu o remoncie wykonywanym z użyciem materiałów o dobrej lub średniej jakości, lecz z niższej półki cenowej.