Bez kategorii

W jakich branżach brakuje obecnie pracowników?

Śledząc najnowsze doniesienia dotyczące stanu współczesnego rynku pracy można mieć nieprzyjemne wrażenie, że obecnie pracowników brakuje w absolutnie każdej branży i dziedzinie. Czy jest to właściwy wniosek rzetelnie obrazujący rzeczywistość? Czy rzeczywiście znalezienie dobrego pracownika jest zadaniem trudnym, a czasem nawet niewykonalnym? W jakich dziedzinach jest zdecydowanie najgorzej?

Nowoczesne technologie – najprężniej rozwijająca się dziedzina.

Najszybciej i najbardziej intensywnie rozwijającą się branżą są nowoczesne technologie i branża IT, związane jest to z szybkim postępem nauki i techniki oraz ciągle rosnącym zapotrzebowaniem na tego typu usługi i produkty. Uczelnie wyższe i inne szkoły nieustannie wydłużają listy oferowanych kierunków oraz zwiększają limity przyjęć na studia, jednakże nie nadążają one za potrzebami rosnącego przemysłu. Informatycy, programiści i pozostali absolwenci szkół technicznych są obecnie najbardziej poszukiwanymi i cenionymi pracownikami, co wiąże się z bardzo wysokimi zarobkami takich fachowców.

Pracownicy fizyczni.

Kolejną branżą, w której nieustannie brakuje rąk do pracy jest przemysł. Koncerny ciągle borykają się z brakami kadrowymi, szczególnie na stanowiskach wymagających najniższych kwalifikacji. Poszukiwani są spawacze, monterzy, hydraulicy, elektrycy, czy budowlańcy. Podobną sytuacją obserwujemy w usługach i handlu, przede wszystkim są potrzebni pracownicy na stanowiska takie jak sprzedawca, kasjer, czy magazynier.

Medycyna i ochrona zdrowia.

Następna dziedziną cierpiącą na braki kadrowe jest ochrona zdrowia. Potrzebni są lekarze, szczególnie specjalności takich jak medycyna rodzinna, pediatria, czy chirurgia ogólna, pielęgniarki, ratownicy medyczni, sanitariusze, diagności laboratoryjni, technicy radiologiczni, czy fizjoterapeuci. Niedostosowanie zarobków tego sektoru do oczekiwań oraz analogicznych wynagrodzeń w innych krajach powoduje, że doskonale wykształceni absolwenci akademii medycznych zaraz po ukończeniu studiów kierują się do naszych zagranicznych sąsiadów, gdzie są w stanie zarobić na godne warunki życia.