Porady

Wakacje za granicą – dlaczego warto wykupić ubezpieczenie?

Ubezpieczenie turystyczne jest formą zabezpieczenia w przypadku kłopotów ze zdrowiem, nieszczęśliwego wypadku czy w razie wystąpienia szkody w trakcie wakacji za granicą. Zakres tego ubezpieczenia ustalany jest indywidualnie – może ono obejmować transport medyczny do kraju, pokrycie kosztów leczenia, a także kosztów ratownictwa i poszukiwania górskiego.

Koszt zakupu ubezpieczenia turystycznego uzależniony jest od zakresu, który w większości towarzystw ubezpieczeniowych ustalany jest indywidualnie. Ceny pakietów zaczynają się od 60 zł i dochodzą nawet do kilkuset zł.

Zakres ubezpieczenia turystycznego

Przed zakupem ubezpieczenia turystycznego warto dopasować zakres ochrony do indywidualnych potrzeb. Warto skorzystać z porównywarek internetowych, np. porowneo.pl. Ich zaletą jest prezentowanie wyników w formie czytelnej i przejrzystej tabeli. Większość ubezpieczeń turystycznych obejmuje pomoc medyczną na wyjeździe zagranicznym. W ramach tego typu świadczeń można liczyć na zorganizowanie transportu, a także pokrycie kosztów leczenia. Przy wyborze zakresu ochrony polisy ubezpieczeniowej warto wybrać opcję transportu medycznego do Polski. Może być on konieczny, np. w przypadku operacji. Koszt takiego transportu waha się od 5 000 zł do nawet 50 000 zł. Dodatkowo warto wykupić ubezpieczenie OC, które pokryje koszty poczynionych szkód. Oprócz tego można również ubezpieczyć swój bagaż oraz sprzęt sportowy na wypadek kradzieży, uszkodzenia lub zniszczenia.

Ubezpieczenie turystyczne a wakacje w górach

Wybierając się w góry, np. na Słowację, warto dodatkowo wykupić ubezpieczenie, które pokryje koszty akcji poszukiwawczej i ratowniczej. W Polsce nie ma obowiązku uiszczania kosztów interwencji TOPR-u. Natomiast za granicą – w Słowacji czy w Czechach, za taką akcję należy zapłacić z własnej kieszeni nawet kilkadziesiąt tyś. zł. Z tego powodu, wybierając się w góry za granicę, warto wykupić tego typu ubezpieczenie.

Krótkoterminowe assistance na zagraniczny wyjazd

W przypadku, gdy na wakacje za granicą udajemy się własnym samochodem, warto również wkupić krótkoterminowe ubezpieczenie assistance. Taka polisa przyda się wówczas, gdy podczas podróży dojdzie do niespodziewanego zdarzenia, np. do zatrzaśnięcia kluczy w samochodzie lub pęknięcia szyby. Ponadto w przypadku poważniejszej awarii auta większość ubezpieczycieli zapewnia samochód zastępczy.